Aranżacja balkonu – luksus i komfort w jednym!

W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne surowce, warto zakupić drewniane osłony na doniczki lub wybrać ceramikę, która prezentuje się estetycznie, oraz w dodatku jest wyjątkowo dobrym lekarstwem dla kondycji roślin balkonowych – czytaj więcej!
Na małe balkony najlepiej wybierać składane krzesła, które po rozłożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki lub schowamy do skrzyni. Ciekawym wyjściem są także stoliki montowane na poręczy lub w ścianie budynku. Takie gotowe krzesełka wyglądają efektownie i nie zabierają dużo miejsca. Mogą być zamontowane na stałe bądź tymczasowo. W przypadku średnich tarasów warto także wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, stojaki lub doniczki z kwiatkami. Funkcję oświetlenia na niewielkim balkonie może pełnić świecący łańcuch opleciony dookoła barierki. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na niezwykle wąski balkon można znaleźć odpowiednio komfortowe rozwiązanie. Szacując na podstawie, że typowy balkon ma około metra szerokości. Balkon można rewelacyjnie oświetlić tworzą czarodziejski klimat po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy i światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym zaś można dodatkowo wykorzystać lampy zewnętrzne stojące lub na stałe zamontować kinkiety. Najbardziej znanym kwiatem balkonowym są oczywiście pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba najbardziej przez powiązanie z tarasami z okresów PRL. Dzisiaj powracają w aranżacjach florystycznych nawet na tarasach w najdroższych apartamentach.

Bardzo ważnym elementem aranżacji tarasu bądź balkonu są kwiaty doniczkowe. Ich ilość jest różna, w zależności od zamiłowania właścicieli. Niektórzy również rezygnują z pewnych odmian, ponieważ są niebezpieczne dla zwierząt, a żaden spośród mieszkańców nie potrafi odzwyczaić kota skubania roślin doniczkowych.
Jeśli nie chcesz inwestować w generalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest zadowalający (są dobrze przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich atrakcyjność i stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo prostą i nie drogą wersję odrestaurowania posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest wysoki, natomiast z montażem bez przeszkód poradzimy sobie własnoręcznie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą pełne pole do popisu i możliwość wielokrotnej zmiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do przyszłej wiosny. Kiedy podłoga na tarasie nie wymaga kapitalnej zmiany, a uszkodzone są wyłącznie poszczególne płytki, warto poddać wymianie tylko trefne sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy uważnie usunąć okalającą uszkodzony kafel spoinę, wówczas za pomocą młotka i dłuta delikatnie stłuc płytkę i wyjąć połamane kawałki. Po wyczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na tarasach na których panuje półcień, temp. jest bardziej równa, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i doniczkach dłużej utrzymuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na balkonach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by napawać się słoneczną pogodą przez cały rok. Nawet, jeśli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Zatem niezwykle ważne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę nasłonecznienie. Istotne jest również, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To ograniczy wybór roślin, jednak ciągle będzie on spory. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków rozkwitających tylko na żółto, biało lub purpurowo, bądź do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz też niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w domu. Projektów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu powinno się dobrze przeanalizować.

You may also like...