Domy energooszczędne – sprawdź największe zalety!

Budynek energooszczędny to niewątpliwie lokata na lata. Natomiast patrząc na taką lokatę z perspektywy lat sam musisz sobie odpowiedzieć czy warto.
Wygląda na to, iż nadal często dajemy się zmylić temu, że z ogrzewania musimy korzystać tylko przez parę miesięcy (i to z różnorodnym natężeniem), podczas gdy światło a także wszystkie urządzenia elektryczne działają na znacznych obrotach przed okrągły rok. Dom pasywny musi być zamknięty na przenikanie powietrza, by nie było niekontrolowanego przypływu zimnego powietrza z zewnątrz oraz zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada skuteczność odzysku ciepła z wentylacji domków pasywnych. Mimo, że obsługa domku pasywnego jest tania, ich budowa wciąż nie napawa się wielką popularnością. Spowodowane jest to wysokimi nakładami finansowymi, które na samym starcie musi ponieść inwestor. Zakup materiałów budowlanych i instalacji może być w przypadku budynku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Przy dobrze opracowanym oraz przygotowanym budynku pasywnym koszty zwracają się jednak już w trakcie pierwszych nastu lat od zakwaterowania. Do domów energooszczędnych uznaje się również dom pasywny. Dom pasywny jest specjalnie skonstruowanym budynkiem, jaki zużywa nawet ośmiokrotnie mniej prądu aniżeli budynek standardowy.

Największą zaletą domu energooszczędnego jest ekonomia, którą systematycznie dla nas generuje. Jednorazowa inwestycja potrafi się zwrócić już w kilkanaście lat, zatem moim zdaniem warto!
Analogicznie jak w przypadku domów pasywnych na końcowe koszty budowy budynku energooszczędnego wpływają wszystkie specjalne instalacje, jakie maja przyczynić się do wysokiego obniżenia zużycia prądu. Budynki energooszczędne mają niższe użycie energii, ogrzewania a także gorącej wody. Efekt osiągamy dzięki często prostym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle domu, właściwemu usytuowaniu na nieruchomości, izolacji, lub przemyślanemu rozkładowi wnętrz. Ogromne przeszklenia pozwolą maksymalnie wykorzystać światło słoneczne a także jego ciepło. Na uwagę zasługuje także użycie kolektorów słonecznych (zdobywamy dodatkową moc), lub rekuperatorów, pozwalających na pozyskiwanie energii z powietrza wydobywającego się z domku. Ekonomii można szukać wszędzie, a poniesione pierwotnie wydatki często zwracają się już po kilku latach. W domach starszego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, która jest odpowiedzialna za znaczne straty energii. Należy też liczyć się z niedogodnościami powiązanymi z innymi, domowymi instalacjami. Należałoby zauważyć, że konstrukcja szkieletowa ścian w powiązaniu z niesamowicie solidnymi fundamentami i posadzką pozwoli osiągnąć fantastyczne parametry termiczne ścian. Aby obniżyć wykorzystanie mocy, w budynkach niskoenergetycznych, identycznie jak w domkach pasywnych, powszechnie używa się kolektory solarne, pompy ciepła, rekuperatory, gruntowe wymienniki ciepła a także pompy służące do pozyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak i model domu ma znaczenie w kontekście strat energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich odpowiednio rozumiana. Odnosi się to głównie do budynków z drewna a także tych z bali, jakie bardzo często są nazywane przez realizatorów energooszczędnymi, co niestety – jest jedynie chwytliwym mottem. Dobry dom to taki, jaki jest tani w utrzymaniu a także niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy domku z firmą budowlaną zależy od regionu, w którym budujemy.

You may also like...