Co musisz wiedzieć wybierać stelaż do łazienki?

Stelaż podtynkowy to rozwiązanie, do jakiego przekonuje się coraz więcej Polaków. Skąd wynika taka popularność – czytaj dalej i dowiedz się więcej o stelażach w nowoczesnej ubikacji!
W krajowych sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtenczas podchodzono do nich z dużym sceptycyzmem, obawiając się głównie zawodności instalacji zamaskowanej w ścianie. Dziś rozwiązanie to jest powszechnie uważane za w pełni wygodne, odpowiednio trwałe, a dodatkowo – podnoszące estetykę a także praktyczność łazienki. Toaleta z podwieszaną ceramiką nabiera innowacyjnego charakteru a także wydaje się być przestronniejsze. Natomiast, by móc napawać się taką właśnie łazienką, należy najpierw wybrać właściwy stelaż. Awarie instalacji wodnej to ogromne koszty, dyskomfort oraz przede wszystkim stres, jakiego wolelibyśmy uniknąć. Różnorodność rozmiarowa konstrukcji podtynkowych wywołuje zróżnicowanie ich cen. Właściwą regułą jest, że im bardziej innowacyjny stelaż (płytki, szeroki, itp.), tym kosztuje więcej. Należy jednak dostrzec, iż w większości przypadków wyższy koszt zakupowy wynagradzany jest ostatecznym wyglądem a także funkcjonalnością łazienki. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności sprawdźmy jednak, czy stelaż został w sposób właściwy zamontowany. Ewentualna nieszczelność, jaka zostanie zauważona już po przygotowaniu zabudowy, może dać nam wielu problemów. Wybór określonej wielkości zabudowy stelaża determinuje o późniejszej lokalizacji klawisza spłukującego wodę. Przy niskiej zabudowie stelaża włącznik będzie maskowała podniesiona deska od wc. Rozwiązanie to ma swoje słabości oraz korzyści, co świadczy o potrzebie przystosowania go do indywidualnych preferencji.

Stelaże podtynkowe do WC to nie tylko ukłon w stronę estetyki, tylko przede wszystkim optymalizacja przestrzeni w łazience – nabiera ona na przestronności, wygodzie a także ergonomii. Decydując się na stelaż należy natomiast pamiętać, że niezwykle istotny jest jego poprawny montaż.
Najczęstszym rodzajem stelaży podtynkowych są te dedykowane do misek WC. Dodatkowo ich użycie w łazience jest wyjątkowo eleganckie i funkcjonalne. Zamontowanie podwieszanej miski WC czy bidetu sprawia wrażenie większej przestronności pomieszczenia, widoczna jest, bowiem wyłącznie ceramika a także włącznik spłukujący, natomiast cała instalacja zamaskowana jest w ścianie. Dodatkowo takie rozwiązanie ułatwia zachowanie czystości również samej ceramiki, jak również posadzki w jej otoczeniu. Dopasowując stelaż upewnijmy się, iż wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają podobnie przez co łatwo może dojść do omyłki sięgając na półkę z asortymentem. Produkty do zabudowy lekkiej – dedykowane są do mocowania w ścianach gipsowo-kartonowych. Cechują się przede wszystkim dużo łatwiejszym oraz szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest rama samonośna, która jest wykonana ze stali. Dzięki jej formie, stelaż można założyć zarówno w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej wyposażone są w profesjonalne wsporniki, jakie ułatwiają montaż. Warto zaznaczyć, że możliwe jest obudowanie ich specjalną płytą wodoodporną. Stelaż podtynkowy jest przeważnie zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy także wykorzystać płyty pokrywające innego typu jak np. płyty osb, które dzięki wyższej trwałości w zestawieniu z płytami G-K mogą być używane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy uzyskać niezbędne w łazience półki bądź możemy wykonać wyspę. Wykorzystując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę zamontować i obmurować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej przestrzeni w niewielkich toaletach.

You may also like...