Oczko wodne – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Moim zdaniem w budowie oczka najistotniejszy jest projekt. Należałoby zapoznać się z informacjami, jakie można wyszukać w Internecie, żeby nie popełnić podstawowych błędów oraz uniknąć późniejszych modyfikacji.
Zanim wystartujemy z budową trzeba zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne materiały: drobny kamień, żwir rzeczny, piasek, folię do oczek wodnych. Prace rozpoczyna się od wyznaczenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym projekcie wężem ogrodowym czy linką, dzięki którym łatwiej będzie można oszacować kształt i wielkość zbiornika. Do zrealizowania wszelkich prac niezbędne są poziomica, sznur do wyznaczania poziomu wody. Pomyśleć również należy o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty oraz taczki. Oświetlenie oczka wodnego można zrobić w formie lamp stacjonarnych stawianych na brzegu albo jako oświetlenie dna, z lampami zamontowanymi pod wodą. Część lamp wodnych zasilanych jest prądem 12V, przez co obowiązkowe jest umieszczenie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem problemu może być rozwinięcie nad stawem siatki zabezpieczającej, ewentualnie systematyczne wyławianie liści czerpakiem, co jednak jest mocno absorbującym zajęciem. Małe oczko wodne możemy też zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej naturalnie na kamiennej podporze, wśród krzewów, które dadzą przyjemne zacienienie. Pamiętajmy, by w takich średnich zbiornikach od czasu do czasu wymienić wodę. Duże jest jednocześnie odpowiednie zabezpieczenie foli – dzięki temu minimalizujemy ryzyko zniszczenia jej przez ostre kamienie i mocno ukorzeniające się drzewa, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przebiciem możemy także skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy a także folii chroniących przed korzeniami.

Budowa oczka wodnego jest szybko możliwa w ogrodzie przeciętnej wielkości. Nie będzie to wprawdzie staw kąpielowy, ale miłe miejsce, w jakim poczujesz się jak nad mazurskim jeziorkiem.
Wielkość oczka winna być dostosowana do wymiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego poruszania się po posesji. Jego wymiar należałoby wybrać tak, aby zbiornik akcentował tylko stylistykę otoczenia a także nie zakłócał aranżacji ogrodu. Ziemię z wykopu możesz wykorzystać do zbudowania wzniesień, na których umieścisz rośliny. Warto być ogrodnikiem w naszym oczku – zamiast alg można w nim mieć rośliny podwodne, jakie zaopatrują wodę w tlen, a także rozkładają substancje toksyczne a także przeciwdziałają nadmiernemu rozrostowi bakterii i glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, jakiej rozłożyste liście utrudniają dostęp światła do podłoża zbiornika, a tym samym blokują rozwój nieplanowanej roślinności. Na dnie można dodatkowo rozlokować woreczki z kwaśnym torfem – one także zmniejszają proces rozwoju glonów i sinic. Jest to wyjątkowo istotne, jeżeli planujemy w oczku hodowlę ryb. Wtedy powietrze krążące między strumykiem a stawem może nam nie wystarczyć. W takim przypadku idealnym wyjściem może okazać się fontanna. Dobierzmy raczej sprzęt praktyczny w formie, którego kluczową wartością będzie poruszanie wody. Jeśli z ogrodu mają korzystać zarówno dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć dobrze krańce oczka wodnego płotkiem lub murkiem, a jeżeli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę potrzebę zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej siatki, zlokalizowanej płytko pod lustrem wody, by dziecko nie mogło wpaść głębiej. Mankamentem używania gotowej konstrukcji jest to, że da się w ten sposób przygotować tylko małe oczko, ponieważ gotowe formy rzadko kiedy przekraczają 160 cm w najdłuższym rozmiarze. Między kamieniami umieszczamy rośliny, dostosowując ich wariant do odpowiedniej głębokości. Woda w ogrodzie fascynuje, bawi, poprawia Twój nastrój i klimat, bowiem nawilżają powietrze oraz przynosi orzeźwiającą świeżość w gorące letnie dni. Projektanci ogrodów zalecają, by oczko wodne było umiejscowione w centralnym miejscu naszej posesji, choć nie stanowi to bezwzględnej konieczności. Ważniejsze jest, żeby staw zgrał się z przyrodą ogrodu i pasował do całkowitej kompozycji otoczenia. Trzeba zaznaczyć, że w przydomowym ogrodzie najbardziej korzystnie będzie wyglądało oczko wodne mające nierówne kształty krańców.

You may also like...