Panele podłogowe – co potrzebujesz wiedzieć?

Panele z impetem zastąpiły drewniane podłogi w wielu miejscach w naszym domu. Dzieje się tak za sprawą większej odporności deski panelowej od tej drewnianej, prostszej ceny, a efekt końcowy jest porównywalny.
Drewniana posadzka może tworzyć wiele odsłon, a każdy widzi inne wartości. Przed rozpoczęciem robót, trzeba zobaczyć, czy podłoga jest prosta. Jeśli nie, należy użyć szpachlowej masy wyrównującej tak, aby płaszczyzna była nieskazitelna. Zewnętrzna część paneli może być powleczona laminatem połyskliwym, matowym bądź półmatowym. Im znaczniej błyszcząca płaszczyzna, tymże mocniejsze odbicie oświetlenia oraz tym mocniejszy odcień. Posadzki z połyskiem lepiej położyć w mieszkaniach, jakie nie są bardzo intensywnie nasłonecznione. Podłogi matowe wyglądają wiele bardziej naturalnie i są dedykowane do pomieszczeń bogatych w codzienne światło. W kuchennych pomieszczeniach panele zapewniają klimatyczny wystrój. Jednak decydując się na panele trzeba brać te o korzystnych właściwościach oraz parametrach. Wprawdzie panele dość mocno pociągają pył i kurz, to nie powodują większych kłopotów przy myciu. Panele należy myć jedynie mokrą szmatą, która nie przekazuje znacznej ilości wody. Producenci sprawnie zdobywają coraz to ciekawsze rezultaty tworząc choćby panele podłogowe wodoszczelne do kuchni. Reguła jest niesłychanie prosta – im wyższa jakość, tym lepszy produkt. Tymczasem właściwy dobór względem klasy używalności potrafi przyprawić zawrót głowy. Wszystko dlatego, że panele podłogowe dzielą się na dwie kluczowe grupy – do użytku kuchennego i do użytku publicznego, a jednocześnie mają aż 6 grup używalności. Ważna jest również grubość panela. Im jest grubszy, tym korzystniejszy, bardziej wytrzymały na zniszczenia a także zniekształcenia. Porządne gatunkowo panele zaczynają się od 8 mm grubości. Paneli nie przylepia się, nie przybija ani nie przykręca do posadzki. Łączy się wyłącznie ich krawędzie. Są panele z wpustem oraz wypustem (zaadaptowane są do instalowania na klej) a także panele z profilem zatrzaskowym. Grube panele posiadają solidne zamki, jakie zapewniają stabilność połączeń w okresie korzystania. Nie warto nabywać cieńszych niż 7 mm, bowiem przeważnie jakość takich paneli zostawia wiele do życzenia. Natomiast o wytrzymałość na uderzenia informuje właściwe oznakowanie.

Panele zrewolucjonizowały wykończenie podłóg. Wciąż zwiększająca się propozycja paneli, jakie coraz bardziej przypominają surowe drewno, pozwala również na wprowadzenie ciekawych imitacji lub powiązań stylistycznych.
By poddasze mogło być oddane do adaptacji na poddasze użytkowe trzeba wykonać zmiany sposobu wykorzystywania obiektu budowlanego. Bez względu na to w jakim fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem widocznych punktów konstrukcji dachu, jako elementu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie zakrywaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w bezprzewodowe sterowanie oknem oraz akcesoriami za pomocą pilota albo przełącznika naściennego. Urządzając pomieszczenie na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli. Ich rozdysponowanie zależne jest od wielkości skosów. Większe partie poddasza to wspaniałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z stropem. Jak już wiemy, którą role przejmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym planowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet oraz niezwykle trudnych do urządzenia miejsc. Nikt nie twierdzi, że powierzchnia pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, dlatego warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez kłopotu dobierzemy do wszystkich zakątków, obniżeń, skosów a także przestrzeni pod oknami. Skosy powszechnie nie należą do najłatwiejszych przestrzeni do aranżacji i adaptacji, natomiast jest kilka wskazówek i stałych, jakich przestrzeganie bardzo uprości nam aranżację poddasza. Nim jednak podejdziemy do działania, musimy wykonać dokładną ocenę stanu technicznego budynku, oraz potem odpowiedzieć sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie ten remont zrealizować i czy będzie nam się to faktycznie opłacało.

You may also like...